Nedavno smo pisali o ogromnim problemima građana jer mnogi još uvijek nisu dobili drva za ogrjev. Neki čitatelji kažu da su uplatili još u veljači (prije više od 6 mjeseci!) a drva još nisu dobili.

Pouzdano znamo da svi u vlasti i institucijama vjerno prate rad portala ZVONO, i hvala im na tome! Unatoč tome, nadležni za problematiku ogrjevnog drva, niti vlast u HBŽ se još nisu oglasili da građanima daju neke nove informacije i da ih nekako umire. Ovo je ogromni problem koji bi mogao eskalirati uskoro jer mnoge obitelji će u jesen ući grijući se trljanjem ruku.

Ali evo, ŽO HDZ BiH se odvažio reći nešto na tu temu. Iako su dugo bili bez stajališta i komentara o kriminalu o kojem je ZVONO pisalo, izgleda da temu Šuma i drva bolje poznaju.

U svom priopćenju su izračunali potrebe ogrjevnog drva u HBŽ i ono što je do sada isporučeno. Kako kažu, isporučeno je daleko više od onoga što su sami građani naručili. Postavljaju pitanje zašto onda građani nisu i dobili drva i gdje su tolika drva.

Kažu da se direktora HB Šume d.o.o. Marija Mašića ništa ne pita, čak ni toliko što će portir raditi. Tvrde da je Ivan Vukadin, predsjednik Vlade HBŽ i predsjednik HNP taj kojega se sve pita. Pa su mu postavili pitanje: “Gdje su drva?”

Kritizirali su i Nediljka Rimca iz HDZ 1990 jer dopušta da se ovo čini narodu. Rekli su da je on očito slijep na problem drva sve dok pilana njegove obitelji ima dovoljne količine drva.

Hoće li biti reakcije s druge strane?

Cijelo priopćenje prenosimo u nastavku:

Je li isporuka ogrjevnog drveta HB županije jedini problem ŠGD „Hercegbosanske šume“ ili su problemi znatno veći?

            Ovih dana često smo u prilici slušati ili čitati o problemu isporuke ogrjevnog drveta na prostoru HBŽ. Da je to postala jedna od ključnih tema koja unosi nemir u naše građanstvo, a osobito kod naših umirovljenika pokazuje i veliki interes građana, a i portala koji svakodnevno pišu o ovom gorućem problemu. Upravo je portal ZVONO.ba ovu temu dobro istražio, te se nećemo ponavljati u onom dijelu koji su oni već akceptirali.

            Vratimo se na količinu sječe i potrebe građanstva za ogrjevnim drvetom u našoj županiji. Kako bi to još više približili i pojednostavili građanstvu, ovaj put ćemo se bazirati na općinu Glamoč i grad Livno.

            Plan sječe ogrjevnog drveta u šumariji Glamoč uvijek iznosi negdje oko 40 000  M3. Realizacija sječe u 2021. godini bila je 32 030  M3. Potrebe djelatnika šumarije su negdje oko 5000 M3, a šumarija Livno je u 2021. godini građanstvu isporučila oko 12 000  M3 ogrjevnog drveta. Iz ovih podataka uočavamo da samo šumarija Glamoč može lako i na vrijeme zadovoljiti potrebe građana ove dvije općine, ali u slučaju da su građani prioritet. (Ostvarena sječa u 2021. u šumarijama Bosansko Grahovo iznosi 40 840  M3, Drvar 21535  M3, Kupres 10849  M3). Pogledamo li ove iznose zbirno, uistinu je nejasno kako je moguće da građani u našoj županiji imaju problem sa isporukom unaprijed uplaćenog ogrjevnog drveta.

            Realizacija sječe u prvih 8 mjeseci 2022. godine iznosila je 60 %, što je opet pokazatelj da su te količine morale biti dostatne za potrebe građanstva, ponavljamo, ukoliko su građani bili prioritet. Ipak, potrebe građana nisu zadovoljene niti na razini od 40 %, a umirovljenicima u Livnu je isporučeno oko 30 %. Iz svih ovih navedenih činjenica postavlja se samo jedno logično pitanje: „Gdje su nestala drva?“

            U lipnju ove godineupravo je zbog visokih cijena i nestašice peleta i ogrjeva za građane BiH vijeće ministara donijelo odluku o zabrani izvoza peleta, briketa i ogrjevnog drveta na 3 mjeseca.

Unatoč tim zabranama cijene ogrjeva nisu pale, a i neće ukoliko se sada izvoz odobri. Razlog tomu su avansne uplate za sve proizvedene količine od inozemnih kupaca, a proizvođači peleta i ogrjevnog drveta proizvode samo skladište i čekaju deblokadu kako bi se roba uputila na inozemno tržište. Stoga, ponovo postavljamo pitanje, tko pojedinim drvoprerađivačima koji se bave proizvodnjom peleta i cijepanog drveta sve to omogućuje, a da se pravo na ogrjev uskratio našim građanima?

            Slična ovakva pitanja postavio je i portal Zvono, ali smatramo da je etiketirano na pogrešnu adresu. Upućeno je direktoru Mašiću koji u ovom slučaju samostalno ne može donijeti odluku ni što je obaveza portira u ŠGD.

            Iz toga razloga ova pitanja postavljamo jedino odgovornim osobama po ovom problemu.

Predsjedniče vlade Ivane Vukadine, zašto građani nemaju ogrjev, zašto samo vama podobni drvoprerađivači imaju sirovine na pretek, zašto podcjenjujete građane ove županije? Do koje granice mislite ići sa podjelama na podobne i nepodobne građane?

Doktore Rimac, vi koji skupa sa Vukadinom činite kralježnicu vladajuće koalicije u našoj županiji, zašto ovo dopuštate? Zašto ste sudionik ove zavjere protiv svog naroda, ili možda ne znate da ovaj problem postoji? Ipak, ma što da od toga jeste, očito ste vi za ovaj problem slijepi, sve dok Jela IR (op. u. tvrtka i pilana u vlasništvu obitelji Nediljka Rimca) ima na pretek oblovine za svoje potrebe.

Ured za informiranje HDZ-a BiH HBŽ

Koja je tvoja reakcija na ovu objavu?
1
0
0
0
0
2
3
Pošalji prijateljima objavu porukom ili podijeli na društvenim mrežama: