Prijetnjama nas pokušavaju zaustaviti u iznošenju činjenica i istine o kriminalu. Jedino uz podršku vas čitatelja se možemo izboriti protiv kriminala.
Označite našu Facebook stranicu sa “Sviđa mi se“ i tako dajte podršku.
Oni nas pokušavaju ušutkati – vi budite na strani glasnog i objektivnog ZVONA
Federalni revizori u Zavodu za zdravstveno osiguranje Hercegbosanske županije pronašli su više spornih elemenata koji se tiču rada te ustanove u prošloj 2021. godini.
Do kolovoza 2021. godine ravnatelj ZZZO HBŽ je bio Ante Baković, zastupnik u Parlamentarnoj skupštini FBiH, a sada i na listi za Županijsku skupštinu HBŽ ispred Hrvatskog nacionalnog pomaka (HNP).
Od kolovoza 2021. tu je funkciju preuzeo Mate Radoš, još jedan član HNP koji je također sada na listi HNP-a za Županijsku skupštinu HBŽ.
Direktor rukovodi Zavodom, a za svoj rad i rad Zavoda odgovara Upravnom odboru i Vladi HBŽ.
Na početku revizorskog izvješća (LINK) navodi se kako nije prezentirana dokumentacija na osnovu koje je izvršeno knjigovodstveno evidentiranje za građevinski objekt od 277 tisuća KM koji datira iz ranijeg perioda, javlja portal hercegovina.info koji je detaljno analizirao izvješće.
Popis građevinskih objekata i usuglašavanje stvarnog s knjigovodstvenim stanjem imovine i obaveza nije izvršeno na način kako je propisano Zakonom o računovodstvu i reviziji u FBiH.
Zakon o računovodstvu i reviziji za njih ne postoji
Revizori nisu mogli potvrditi stvarno stanje obaveza koje je ZZZO iskazao na kraju 2021. godine, jer značajan dio kratkoročnih obaveza u iznosu od 1 445 417 KM se odnosi na obaveze nastale u razdoblju od 2002. do 2009. godine prema zdravstvenim ustanovama u Republici Hrvatskoj. Nije prezentirana niti dokumentacija o njihovom usuglašavanju, što nije u skladu s odredbama Zakona o računovodstvu i reviziji u FBiH.
Zakon o računovodstvu i reviziji je prekršen nekoliko puta.
Zavod za zdravstveno osiguranje HBŽ nije vršio praćenje i kontrolu izvršenja ugovorenih usluga, niti je napravio Opći plan kontrole ugovora o međusobnim odnosima u pružanju zdravstvene zaštite za prethodnu godinu. Novce su davali, ali nisu vršili kontrolu utroška tih sredstava.
Sredstva se dijele bez dokumentacije i s upitnim razlozima, a i bez kontrole utroška
Iznos od 537 500 KM se trošio na jednokratne transfere zdravstvenim ustanovama, a nije planiran i dodijeljen na temelju adekvatne dokumentacije. Federalni revizori nisu mogli potvrditi da su sredstva utrošena u svrhu pomoći zdravstvenom sustavu na području županije zbog teške financijske situacije. Dakle Upravni odbor ZZZO HBŽ je svojom voljom i samo njima znanim kriterijima odredio kada i kojoj zdravstvenoj instituciji će ići koliki iznos.
Upravni odbor čine Ivan Madunić (predsjednik), Ante Bokanović, Nijaz Golub, Adi Duran i Saša Karanović.
Zadaća ZZZO da osigura zdravstvenu zaštitu građanima. To rade ugovaranjem usluge zdravstvene zaštite sa javnim i privatnim ustanovama, te bi trebali kontrolirati provedbu tih ugovora i utrošak tih sredstava, ali oni to nisu radili. Postavlja se pitanje kome i kako su odlazila sredstva, kao i na što su trošena.
Usluge se dogovaraju bez natječaja, a pravdaju se nevažećim zakonima
Od ostalih bitnih stvari posebno je skrenuta pažnja na dio o javnim nabavama.
Naime, Zavod za zdravstveno osiguranje HBŽ je zdravstvene usluge dogovarao na temelju Odluke o osnovama, kriterijima i mjerilima koje je donijela Vlada HBŽ 2008. godine, no to je suprotno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti. U tom Zakonu je regulirano da će se dodjele ugovora o pružanju zdravstvenih usluga provoditi prema propisima o javnim nabavama.
Nije raspisan javni natječaj sa jasnim kriterijima kako bi se mogao bilo tko javiti, nego su usluge dogovarane na temelju nevažeće Odluke.
Ostaje za vidjeti hoće li ZZZO HBŽ ubuduće promijeniti način rada i ispraviti nepravilnosti koje se još mogu ispraviti. Također i hoće li Vlada HBŽ (ministar zdravstva Momčilo Bajić, ministar financija Draško Dalić i predsjednik Ivan Vukadin) tražiti očitovanje o podjeli i utrošku sredstava na sumnjiv način i hoće li išta učiniti da se ovakve stvari više ne događaju na štetu građana. Ovo su sredstva koja svi građani HBŽ uplaćuju iz svoje zarađene plaće u poseban županijski proračun (fond) koji je svima poznat kao “zdravstveno”. Građani uplaćuju u fond da bi imali zdravstvenu skrb koju im ZZZO mora osigurati, a ne dijeliti sredstva okolo netransparentno pa dovesti građane u situaciju da nema zdravstvene skrbi.